جاذبه های گردشگری جزیره کیش

جاذبه های دیدنی کیش

جزیره کیش یکی از جزایر خلیج فارس و واقع در استان هرمزگان و شهرستان بندرلنگه است. جزیره کیش سالانه حدود یک میلیون گردشگر از آن بازدید می کنند. کیش جاذبه های گردشگری مختلف و زیادی دارد، ولی در ادامه تنها چند مورد از جاذبه های کیش را معرفی خواهیم کرد.

 

ساحل جزیره کیش

شاید بتوان ادعا کرد که بهترین و تمیزترین ساحل کشور در کیش قرار گرفته است. این ساحل مرجانی یکی از شگفتی های این جزیره است و به سواحل فام معروف است. از آنجایی که خاک کیش از جنس مرجانی است، در زیر نور آفتاب رنگ نقره فام به خود میگیرد و درخشندگی آن خیره کننده می شود. عموم ساحل های دنیا از ماسه خاکستری پوشیده شده اند و بنابراین چنین ویژگی را ندارند. همین ویژگی باعث شده که آب دریا هم در این منطقه شفاف و روشن باشد و حتی کف دریا آن را بتوان به آسانی دید. کارشناسان معتقدند که دلیل شفافی آب دریا این جزیزه به خاطر وجود مرجان ها در اطراف آن است. چراکه مرجان ها موجب تصفیه آب می شوند.
ماهی و آبزیان بسیار مختلف و زیبایی در دریای کیش زندگی می کنند و با توجه به شفافیت آب دریا،‌به راحتی قابل مشاهده هستند. بنابراین هنگام بازدید از کیش تورهای بازدید از سواحل و دریاگردی را از دست ندهید.


قنات کاریز کیش
ایرانیان را شاید بتوان اولین قنات سازان دانست، چراکه قنات سازی در ایران بیش از ۶ هزار سال قدمت دارد. واژه کاریز معادل فارسی قنات است. در زمان های گذشته از کاریز ها به منظور هدایت آب های زیر زمینی استفاده می شده است. اما آنچه کاریز کیش را جذاب و منحصر می سازد،‌ارتفاع کم آن است. اکثر کاریز ها ارتفاع زیادی دارند، ولی کاریز کیش تنها ۴۵ متر ارتفاع دارد و همین امرباعث عجیب و منحصر به فرد بودن آن شده است. این کاریز ۱۵ کیلومتر طول دارد و در طول دو رشته از منطقه صفین و فرودگاه تا محل فعلی مجموعه فرهنگی و تفریحی شهر زیرزمینی کیش امتداد دارد. این دو رشته در محل این شهر زیرزمینی تبدیل به سه رشته می شوند و سپس مجعاً‌ تبدیل به یک رشته می شوند و شهر قدیمی حریره می ریزند.
یکی دیگر از دلایل تمایز این کاریز، سقف هشت متری آن است که بیشتر آن مملو از سنگواره، صدف و مرجان ها است. این مرجان ها بین ۲۶۰ تا ۵۶۰ میلیون سال قدمت دارند.

 


شهر زیرزمینی کاریز بخش های مختلفی از جمله موزه، گالری هنری، رستوران سنتی، غرفه صنایع دستی و سالن آمفی تئاتر دارد و دسترسی عموم برای آن آزاد است. بنابراین، این کاریز در تنها جزیره مرجانی جهان واقع شده و اینکه تنها بنایی است که سقفی مملو از صدف و مرجان های طبیعی دارد و این امر هم به خاص بودن این کاریز می افزاید.


کشتی یونانی

ای کشتی اهمیت تاریخی خاصی ندارد ولی همه آن را یکی از جاذبه های کیش می دانند. در واقع این کشتی متعلق به کشور یونان بوده است و به صورت اتفاقی و بنا بر هر دلیلی که مشخص نیست ناگهان در گلل فرو می رود. برخی معتقدند که هوامی مه آلود باعث شده که ناخدا های کشتی دید کافی برای هدایت آن نداشته باشند و این هم دلیل به گل نشستن آن بوده است.

 


این کشتی مدت ها است که در کیش به گل نشسته است. و همین امر منجر به فرسوده و پوسیده شدن ناحیه های پایینی آن شده است. جذابیت این کشتی به عظیم و الجثه بودن آن و محیا کردن امکان تماشای یک کشتی واقعی از نمای بسیار نزدیک است. البته تماشای غروب آفتاب در پشت این کشتی هم خالی از لطف نیست و خاطرات ماندگاری برای شما باقی خواهد گذاشت.


شهر باستانی حریره
یکی دیگر از جاذبه های کیش، شهر باستانی حریره است. این واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این شهر قدیمی ۸۰۰ سال قدمت و ۱۲۰ هکتار وسعت دارد. حریره در زمان خود شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده است. دوران طلایی شهر حریره کیش از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده‌است.

 


در شهر تاریخی حریره جزیره کیش بقایایى در مرکز ساحل شمالى جزیره قرار دارد که به احتمال بسیار قوى به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامى باز مى گردد. این بقایا در وسعتى بالغ بر سه کیلومتر مربع، بازگو کننده این مطلب است که روزگارى شهرى بزرگ و آباد در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیرى را در خود جاى مى داده است.
بر اساس نتایج کاوش های باستان‌ شناسی انجام شده تا امروز محوطه باستانی حریره از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌ های قدیمی تشکیل شده است.

آگهی های مرتبط
3,550,000 تومان
2,950,000 تومان
3,150,000 تومان
تماس بگیرید
تماس بگیرید