راهنمای خرید گوشی ارزان قیمت

نکات خرید گوشی ارزان قیمت

خرید گوشی ارزان قیمت می تواند یک سری قابلیت ها را از شما بگیرد. در زیر بررسی از مشخصات گوشی های ارزان قیمت برای شما گرد آوری شده است که بتوانید راحت تر برای خرید گوشی تصمیم بگیرید و یک گوشی ارزان قیمت را با کمبودها و نقایص آن بپذیرید.
گوشی های پایان رده در گذشته هیچ ویژگی قابل توجهی نداشتند و کاربران تجربه کاربری خوبی را با آن نداشتند؛ اما در حال حاضر یک گوشی بسیار ارزان قیمت هم می تواند یک تجربه استفاده نسبتاً خوب را برای کاربر داشته باشد.
البته این گوشی ها حافظه ی داخلی مناسبی ندارند و دوربین آن ها حرفه ای نیست ولی می توانند در بسیاری از اوقات از انتظارات کاربران هم فراتر روند. بهتر است قبل از اقدام برای خرید گوشی ارزان قیمت به یک سری نکات توجه کنید.


خرید گوشی ارزان قیمت و عملکرد آن

گوشی های ارزان قیمت و پایین رده اکثراً از چیپست های 8 هسته ای بی بهره اند و دارای چیپست های 4 هسته ای هستند که برای استفاده های روزمره از وب گردی و شبکه های اجتماعی و ... عملکرد مناسب را دارند ولی باید گاهی اوقات منتظر هنگ کردن گوشی باشید.
البته ممکن است گوشی مجهز به چیپست 8 هسته ای را با قیمت ارزان پیدا کنید که در این صورت به احتمال زاید هسته های با قدرت کم Cortex-A 53 را بر روی خود دارند. در این صورت باز هم گوشی شما توان پردازش بالایی نخواهد داشت. به همین علت پس از خرید گوشی با قیمت ارزان بازی های سنگین را از ذهن خود بیرون کنید و به دنبال بازی های دو بعدی و ساده باشید.
خرید گوشی ارزان قیمت معمولاً 2 گیگابایت حافظه رم را به شما می دهد. بهتر است گوشی با حداقل 2 گیگابایت رم را انتخاب کنید تا بتوانید از چند اپلیکیشن همزمان استفاده کنید.
اگر هم گوشی با حافظه 1 گیگابایت رم را دارید بهتر است نوع مجهز به اندروید گو را بردارید که فشار کمتری را به رم وارد می کند و نسخه سبک شده اندروید است. ضمناً از خرید گوشی های 512 مگابایتی بر حذر باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: راهنمای خرید بهترین گوشی های سامسونگ
 


حافظه گوشی
حافظه داخلی نیز در این گوشی ها کم است. شاید نتوانید با هزینه پایین شاید نتوانید خرید گوشی 16 گیگ را تجربه کنید ولی بهتر است حداقل گوشی با این مقدار حافظه را داشته باشید. در صورتی که از گوشی های 8 گیگابایتی خرید کردید سعی کنید از کارت حافظه یا فضای ابری مانند گوگل فوتورز استفاده کنید تا فضای حافظه را آزادتر کنید.
سیستم عامل اندروید اکثراً 2 تا 3 گیگابایت حافظه داخلی را به خود اختصاص می دهند و نهایتاً حافظه موجود کمتر از مقدار عنوان شده است. سعی کنید حافظه کش برنامه های مختلف را مرتباً پاک کنید تا حافظه داخلی را آزاد کنید.
کارت حافظه microSD نیز می تواند به شما کمک کند که زمان خرید گوشی ارزان می توانید با قیمت مناسبی آن را تهیه کنید.

صفحه نمایش و خرید گوشی
اکثر گوشی های ارزان قیمت دارای رزولوشن 480 تا 560 پیکسل هستند. البته برخی از مدل های شیائومی می توانند نمایشگر 720 را هم داشته باشند.
اندازه صفحه نمایش دارای تنوع زیادی است و با بزرگ شدن آن رزولوشن هم مهم تر می شود. در رزولوشن مساوی هر چه اندازه نمایشگر بزرگ تر شود نمایشگر مات تر خواهد شد.
خرید گوشی ارزان قیمت به شما نمایشگر AMOLED را نمی دهد و دارای نمایشگر LCD است.


دوربین و خرید گوشی ارزان قیمت

هنگام خرید گوشی ارزان قیمت باید بدانید که معمولاً دوربین های دوگانه حضور چندان خوبی ندارند. در صورتی که در این مدل گوشی ها دوربین دوگانه وجود داشته باشد، به احتمال زیاد دوربین دوم دارای کیفیت مطلوبی نیست و از کیفیت VGA یا سنسوری دو مگاپیکسلی خواهد داشت.
بر این اساس در صورتی که می خواهید برای خرید گوشی ارزان قیمت اقدام کنید باید منتظر یک دوربین و با کیفیت بین 5 تا 13 مگاپیکسلی باشد. بدون شک دوربین هایی در این محدوده نمی توانند در مقابل رقبای گران قیمت خود کیفیتی مطلوب را از خود نشان دهند. دلیل این امر این است که علاوه بر موارد جزئی دیگر، داشتن سنسور کوچک و بی کیفیت باعث می شود تا توانایی دوربین در دریافت نور به مراتب کم تر شود و تصویری با وضوح و نور کافی ایجاد نشود.
علاوه بر مواردی که توضیح داده شد در اکثر مواقع این مدل گوشی های ارزان قیمت، لرزش گیر اپتیکال دوربین ندارند. این لرزش گیر اپتیکال باعث می شود که شاتر دوربین برای مدت بیشتری باز باشد و در نهایت شفاف تر شدن و بهبود کیفیت عکس را به دنبال دارد. علاوه بر این لرزش گیر ها باعث می شود در زمان فیلم برداری کیفیت فیلم بهتر شود و اثری مطلوب داشته باشد. البته با وجودی که این قابلیت ها را هنگام خرید گوشی ارزان قیمت به دست نمی آورید، ولی باید بدانید که این گوشی ها می توانند عکس های معمولی را ثبت کنند. البته باید منتظر ویدیو هایی با لرزش زیاد و عکس هایی که کیفیت خوبی ندارند باشید به خصوص اگر در محیطی تاریک به ثبت آن ها پرداخته باشید.
دوربین های سلفی این گونه گوشی ها نیز سنسورهای 2 تا 8 مگاپیکسلی دارند. همانند دوربین اصلی، این دوربین ها نیز سنسور خوبی ندارند و در محیط هایی که نور کافی وجود ندارد، احتمال ثبت عکس سلفی ناامید کننده وجود دارد. هنگام خرید گوشی ارزان قیمت نباید انتظار کارایی پرتره را داشته باشید زیرا این قابلیت فقط در گوشی های گران قیمت به چشم می خورد.

 

این مطلب را هم بخوانید: کدام گوشی پرچمدار کمر طرفدارانش را شکست؟

 

نکات خرید گوشی ارزان قیمت


عمر باتری گوشی ارزان قیمت
گوشی های پایین رده عمدتاً دارای باتری هایی 2000 تا 3000 میلی آمپر ساعتی دارند. به دلیل این که رزولوشن پایینی دارند و تراشه های آن کم مصرف است، باطری آن ها می تواند یک روز دوام داشته باشد. برخی از گوشی های پایین رده مثل نوکیا 2 باتری های 4000 تا 5000 میلی آمپر ساعتی دارند. ولی به طور کلی اگر خرید گوشی ارزان قیمت با باتری بالای 4000 میلی آمپری را تجربه کردید ممکن است عمر کمی داشته باشد.

سایر ویژگی های خرید گوشی ارزان قیمت
خرید گوشی ارزان قیمت یعنی شما از ویژگی های ابتدایی بهره مند خواهید شد. از این رو پشتیبانی از شارژ بی سیم، مقاومت در مقابل آب، استفاده از پورت USB-C را نمی توانید از آن ها انتظار داشته باشید. برخی از این گوشی ها دارای قابلیت هایی مانند بلوتوث 5 و حسگر اثر انگشت نیز در خود دارند ولی در همه ی آن ها وجود ندارد.

آگهی های مرتبط