عوامل موثر در تعیین قیمت خودرو دست دوم

شاخصه های اصلی تعیین قیمت خودروی کارکرده در بازار

خودروهای موجود در بازار با توجه به شرایط مختلفی که به ترتیب به آن ها اشاره می شود قیمت گذاری می شوند ولی نباید این نکته را فراموش کرد که قیمت خودروهای کارکرده در این بین کاملاً منطبق بر شرایط خرید قیمت خودروی صفر می باشد و از  افزایش یا کاهش آن متأثر می شود. اما شاخصه های مهم و موثردیگری نیز در بالا و پایین شدن قیمت یک خودرو در بازار نقش مستقیمی ایفا می کنند. این عوامل از یک خط و خش روی بدنه گرفته تا زنگ‌زدگی تعویض قطعات خودرو، هر کدام درصدی افت قیمت برای خودرو به همراه خواهد داشت. برای تعیین قیمت خودروی دست دوم نباید از این نکته غافل بود که این کار کاملاً تخصصی بوده و از عهده فروشندگان و خریداران معمولی خارج می‌باشد. به طور کلی مهم ترین شاخصه هایی را که برای این خودروها بر می شمارند عبارتند از:


 • سن و طول عمر مفید خودرو
 • کارکرد خودرو
 • مدل خودرو
 • مهلت اعتبار بیمه خودرو
 • رنگ‌شدگی خودرو
• تصادف سنگین
• وضعیت داخل خودرو
• وضعیت فنی
• آپشن‌های خودرو
• قطعات یدکی
• ترفند کارشناسی

 

1-سن و طول عمر مفید خودرو

هر نوع اتومبیل یا خودرویی که مورد استفاده قرار می گیرد طول عمر مفید مشخصی داشته که بعد ازگذشت این ناریخ نگه داری آن بیشتر هزینه‌ بر خواهد بود. لازم به ذکر است که طول عمر مفید یک خودرو به نسبت نوع ماشین و مدل آن متفاوت است و در واقع خرید و فروش خودروی کارکرده زمانی می‌تواند یک کار عاقلانه ومقرون به صرفه باشد که با الزامات و پیش شرط های آن آشنا باشیم. مهم‌ترین پیش شرط این است که خودروی مورد نظر کمتر از طول عمر مفید خودش کار کرده باشد.

 

عومامل موثر در قیمت خودروی دست دوم


2- کارکرد خودرو

به جرأت می توان گفت که میزان کارکرد یک خودرو مهم‌ترین فاکتور تعیین‌کننده قیمت یک خودروی دست دوم محسوب می شود. میزان کارکرد بر روی قیمت خودرو بستگی به عوامل مختلفی از قبیل قیمت پایه خودرو، طول عمر مفید خودرو، نوع و مدل خودرو و سایر شاخصه های تأثیرگذار می باشد. اگر خودرو از لحاظ ظاهری سالم و تمیز باشد و همچنین کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتر کار کرده باشد قیمت آن فقط ۴ درصد کمتر محاسبه می شود و اگر بیشتر از ۱۰۰۰ کیلومترکار کرد داشته باشد با قیمت فروش ۸ درصدی در زمان معامله مواجه خواهدشد. کارکرد معین و استاندارد یک اتومبیل حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر در هر سال بوده و به هرمیزان کارکرد خودرو بیشتر از معیار مربوطه باشد قیمت آن هم به همین اندازه کمتر در نظر گرفته می شود.

 

3-سال تولید و مدل خودرو
معیارهای مرتبط با مدل خودرو نیز به طور مستقیم قیمت آن را متأثر می سازند به طور مثال اگر یک سال از تولید خودرویی گذشته باشد در حدود ۱۲ درصد قیمت آن کاهش پیدا می کند. اگر دو سال از تولید آن سپری شده باشد تقریباً ۱۸ درصد، اگر این میزان به سه سال برسد به طور تقریبی ۲۳ درصد، اگر تولید خودرو چهار سال قبل انجام گرفته باشد حدوداً ۲۷ درصد و اگر این مدت به پنج سال برسد حدوداً ۳۰ درصد افت قیمت پیدا خواهد  کرد.

 

4-مهلت اعتبار بیمه خودرو

یکی از اشتباهات رایج در زمان فروش خودرو کارکرده این است که بعضی از فروشندگانی که شاید در این زمینه تجربه ای ندارند درست زمانی نسبت به فروش  اتومبیل خود اقدام می کنند که مهلت بیمه آن به پایان رسیده یا رو به اتمام است. اگرخودرویی فاقد بیمه باشد مبلغی در حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان از قیمت خودرو کاسته می شود. ولی خودروهایی که از تخفیف بیمه برخوردار هستند درصد تخفیفشان هم به مالک جدید انتقال می‌یابد و در نتیجه با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.


5-رنگ ‌شدگی خودرو

از فاکتورهای مهم دیگری که بر کاهش قیمت خودروی دست دوم به طور مستقیم تأثیر می گذارد تصادفی بودن یا رنگ شدگی بدنه خودرو می باشد.عموماً وجود لکه رنگ در هر قسمت ازاتومبیل شما کاهش سه تا پنج درصدی قیمت کل آن را به دنبال دارد هرچند در شرایطی که قسمت جلوی خودرو رنگ داشته باشدکاهش قیمت بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

 

6-تصادف سنگین
یک قاعده کلی در خصوص تصادفی بودن یک خودرو وجود رنگ بر سقف خودرو می باشد و اگر سقف ماشینی رنگ شده باشد می تواند نشانه ای از تصادف سنگین آن خودرو باشد که قیمت ماشین را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. اگرچه در حالت کلی ممکن است یک تصادف یا ضربه ی جزئی تأثیر زیادی در قیمت خودرو نداشته باشد ولی اگر تصادفی باعث ضربه دیدن شاسی و ترک خوردگی آن یا ستون و سقف خودرو شده باشد کاهش قیمت خودرو را در پی دارد.

 

عوامل تاثیرگذار روی قیمت ماشین دست دوم

 

7-وضعیت داخل خودرو
مستعمل بودن صندلی ها و روکش داخلی و یا پارگی آن ها، خرابی دکمه‌های بالابر شیشه از دو سو، پوسیدگی کف‌پوش ها، بوهای آزار دهنده و هر گونه آسیب دیگر به قطعات داخلی خودروموجب افت قیمت آن خواهد شد.

 

8-وضعیت فنی
زمانی که خودرو با مشکلاتی مانند دود ، سوختن واشر سرسیلندر، خرابی سیستم تعلیق، نقص سیستم ترمز، روغن سوزی و مشکلات دیگر مواجه شود طبیعتاً این مشکلات  قیمت خودروی دست دوم را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند. توصیه می‌شود هرگونه نقص فنی در خودرو را قبل از این که وارد معامله شوید برطرف سازید و حتی المقدور از راهنمایی کارشناسان خرید خودرو نیز در این زمینه استفاده کنید.  

 

9-آپشن‌های خودرو
بعضی اتومبیل ها از آپشن های متعددی بهره مند هستند که در زمان فروش خودرو نبود هر آپشن باعث افت قیمت آن می‌شود. لازم به ذکر است که تنها آپشن‌های کارخانه‌ای فابریک و دارای ارزش هستند. سایر تجهیزات یا آپشنهایی که خارج از کارخانه بر روی خودرو نصب شده باشدنمی تواند دلیلی برای افزایش قیمت خودرو باشد. آپشن‌های معیوب و نیازمند تعمیر نیز در محاسبه قیمت خودرو کارکرده لحاظ می‌شوند. البته سایر امکاناتی که فروشنده بر روی خودرو نصب کرده است نیز مد نظر قرار نمی‌گیرند و تأثیری در قیمت خودرو ندارند.

 

10-قطعات یدکی
فراوانی قطعات یدکی و لوازم جانبی خودروهای دست دوم که در شرایط کنونی به راحتی در دسترس قرار می گیرد امتیازی مهم در قیمت گذاری خودرو محسوب می شود. برای خودروهای دست دوم از آنجا که به احتمال زیاد نیاز به تعمیرات، بیشتر احساس می شود هزینه های تعمیرات نیز در کاهش قیمت آن به عنوان یک فاکتور مهم دخیل می باشد.


11-ترفند کارشناسی
پیش از فروش خودروی کارکرده می توان با مبالغی ناچیز از هزینه های سنگین دیگر که در آینده متحمل خواهید شد جلوگیری کنید ازقبیل برخی از معایب جزئی و فنی یا خط و خش‌های سطحی بر روی بدنه خودروی دست دوم. برخی از فروشندگانی که بدون واسطه اقدام به فروش خودرو می‌کنند گاهی اوقات توجهی به این مسئله ندارند وبابت فروش خودرو خود متضرر خواهند شد.

آگهی های مرتبط