فرهنگ کسب و کار در کشور ارمنستان

کسب و کار در ارمنستان

ارمنستان کشوری کوهستانی و پر باران با جمعیتی حدود سه میلیون نفر است. پایتخت اَن شهر ایروان می باشد. اقتصاد این کشور وابسته به سرمایه گذاری ارمنی های خارج از کشور است.

اقتصاد ارمنستان قبل از استقلال این کشور صنعت محور بود و صنایعی همچون ماشین اَلات صنعتی و تولید مواد شیمیایی از رونق خوبی برخوردار بود.

اما وابستگی به واردات مواد اولیه از خارج از کشور باعث تضعیف این صنایع شد. ارمنستان پس از استقلا از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 از نظام اقتصادی کمونیستی فاصله گرفت و به سمت اقتصاد سرمایه داری حرکت کرد و ساختمان سازی و خدمات جایگزین صنعت و کشاورزی شدند.

ارمنستان وابستگی زیادی در زمینه انرژی به ایران و روسیه دارد. همچنین این کشور با اَذربایجان و ترکیه دچار تنش است و منابع اَن با فقر روبرو است.

همه این مشکلات باعث شده تا ارمنستان در سرمایه گذاری های منطقه ای دچار مشکل شود. از صنایع مهم و پر دراَمد در کشور ارمنستان می توان از صنعت توریسم  نام برد که نقش مهمی و حیاتی را در اقتصاد این کشور ایفا می کند.

بر اساس اَماری که در سال 2014 میلادی منتشر شده است بیشترین سهم توریست در ارمنستان متعلق به کشور روسیه با 44 درصد بوده و در سال 2015 کشورهایی مانند اَلمان، اتریش و انگلستان نیز سهم بزرگی از گردشگران ارمنستان را به خود اختصاص داده اند.

با توجه به این نکته که ارمنستان عضو تجارت جهانی می باشد لذا از مسافرت های کاری می توان به عنوان یکی از پویا ترین بخش های صنعت توریسم در ارمنستان نام برد.

این کشور از نظر تاریخی در کانون تقاطع فرهنگ ها بین غرب و شرق، اروپا و اَسیا توسعه یافته قرار گرفته است. ارمنستان نه تنها به خاطر استعداد فوق العاده در کار اَفرینی مشهور است بلکه یکی از ویژگی های بارز ارمنی ها توانایی ایجاد رابطه در کسب و کار با شرکایی از کشورهای مختلف دنیا می باشد.

ارمنیان خارج از کشور جزو تجار و بازرگانان موفق دیگر کشورهای جهان بشمار رفته و نقش مهمی در اقتصاد کشور ارمنستان ایفا می کنند.

اقتصاد ارمنستان یک الگوریتم ثابت را نشان می دهد و بخش خدمات را می توان به عنوان یکی از شاخه های در حال توسعه در این کشور نام برد. از داروسازی، معدن و فلزکاری و صنعت ساختمان سازی و صنایع مربوط به جواهر نیز می توان به عنوان برخی از شاخه های به شدت در حال توسعه در اقتصاد این کشور نام برد. این کشور دارای یک زیر ساخت صحیح برای توسعه کسب و کار است. از هتل های با کیفیت، نمایشگاههای بین المللی و سیستم های حمل و نقل توسعه یافته می توان به عنوان نمونه ای از این زیرساخت ها نام برد.

شهر ایروان، دیلیجان و جرماک مراکز اصلی توریسم کسب و کار در ارمنستان هستند. خدمات ارتباطی در این کشور با کیفیت بسیار بالایی ارائه می شود به طوریکه حتی مکانهای دور افتاده در ارمنستان هم مجهز به اینترنت پرسرعت وایرلس می باشند.

 

 

ارمنستان سالانه میزبان رخدادهای بسیاری همچون کنفرانس ها، همایش ها، سمینارها و نمایشگاههای بین المللی می باشد. ایروان و دیگر شهرهای این کشور در زمینه غذا و خدمات توریسم کسب و کار مانند سازمانهای گردشگری و برگزاری برنامه های فرهنگی و سرگرمی در سطح بالایی قرار دارند.

 

زبانهای خارجی در ارمنستان

با اینکه زبان روسی به همراه زبان یونانی و اَشوری در این کشور به رسیمت شناخته شده اند و زبان روسی به طور گسترده در ارمنستان صحبت می شود ولیکن در سالهای اخیر یادگیری زبانهای انگلیسی و فرانسوی نیز به شدت در حال پیشرفت است و از محبوبیت بالایی برخودار است. هر چند که در روابط جدید کسب و کار یادگیری زبان محلی قطعا تاثیر مهم و بسزایی بر مخاطب خواهد داشت.

 

سرمایه گذاری خارجی ها در ارمنستان

سیاست تجارت و سرمایه گذاری در این کشور نسبتا اَزاد است. با اینکه درهای این کشور به روی سرمایه گذارن خارجی باز است ولی همچنان موانع مهمی همچون میزان فساد اداری در این کشور زیاد است.

 بانک جهانی در گزارشی که در مورد کسب و کار در سال 2010 میلادی منشر کرد، ارمنستان را از بین 183 کشور در رتبه 43 قرار داد. در این کشور رفتار مناسبی در مقابل شرکت های داخلی و خارجی وجود دارد. در قانون خصوصی سازی که در این کشور و در سال 1999 میلادی اصلاح شد، شرکت های خارجی در مقابل شرکت های ارمنی از حقوق یکسانی برای شرکت در فراَیندهای خصوصی سازی برخوردار هستند.

 

نکاتی از فرهنگ ارمنی ها

• در جلسات از پیش تعیین شده از مهمانان انتظار می رود تا سروقت حاضر شوند. در صورتیکه برای میزبان عادی است که شما را اندکی منتظر بگذارد.

• در جلسات پیش از اینکه شما خود را معرفی کنید، اَنها شما را به دیگر افراد در جلسه معرفی می کنند.

• ارمنی ها به بحث هایی در مورد ورزش، غذا و حتی وضعیت اَب و هوا علاقه نشان می دهند.

برچسب های این خبر:
آگهی های مرتبط