معرفی جاذبه های گردشگری اهواز

جاهای دیدنی اهواز

شهرستان اهواز، مرکز استان خوزستان و یکی از کلان شهرهای ایران است. این شهر ۱۸۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و در ۱۲ متری از سطح دریا قرار گرفته است. طبق گزارش مرکز آمار کشور در سال ۱۳۹۵، شهر اهواز یک میلیون و ۳۰۲ هزار نفر جمعیت دارد. آب و هوای اهواز بسیار گرم است و در روزهای گرم سال دمای آن تا حدود ۵۰ درجه سانتی گراد هم گزارش شده است. میانگین دمای روزهای گرم در اهواز ۳۰ درجه و میانگین دمای روزهای سرد در این شهر ۲۱ درجه است. در ادامه با ما همراه باشید تا با برخی از جاذبه های اهواز آشنا شویم.


رود کارون

بعد از شنیدن نام اهواز، شاید اولین چیزی که در ذهن هر ایرانی تداعی شود رودخانه ی کارون است. کارون با ۸۵۰ کیلومتر طول، بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ی ایران، و تنها رود ایران است که به آب های بین المللی و اقیانوس راه دارد. این رودخانه از وسط شهر می گذرد و اهواز را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می کند. رودخانه ی کارون در ۲۰ بهمن سال ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان ۱۱۷مین اثر در میراث طبیعی ایران ثبت شد.


آرامگاه علی بن مهزیار اهوازی
علی ابن مهزیار اهوازی از فقها و دانشمندان معروف شیمی  در قرن سوم هجری است. وی از یاران امام رضا (ع)، امام جواد (ع)، امام هادی (ع) و امام حسن عسگری (ع) بوده است و پس از یادگیری احکام دینی از آن ها، این احکام را در شهرهای دیگر آموزش می‌داده است و نماینده این امامان در این شهرها بوده است.

 


آبشار کارون
آبشار کارون بزرگترین آبشار مصنوعی در کل خاورمیانه است. این آبشار در کناره های پل هفتم اهواز و روی رودخانه ی کارون نصب شده است. قوس داخلی این آبشار ۱۵۰ متر و قوس خارجی آن حدود ۲۰۰ متر است. در اهواز این آبشار را با نام آبشار رنگین کمان هم می‌شناسند. فواره‌های آب این آبشار توسط ۷۵۰ عدد لامپ ال‌ای‌دی و ۸۰ عدد نورافکن به صورت بسیار زیبایی نورپردازی می‌شوند و بر زیبایی های این آفشار می‌افزایند.

 


خانه مازیار

این خانه که در محله ی خوانساری اهواز قرار دارد از جمله خانه های معاصر بافت تاریخی این شهر است. قدمت این خانه مربوط به دوره ی قاجار است و در معماری آن هم به تبعیت از معماری بومی خوزستانی، از مصالح آجری استفاده شده است. این خانه دارای دو حیاط، خانه خلوت و زیر زمین است. هریک از حیات ها دارای یک حوض آب هستند. پوشش سقف اتاق‌ها چندل چوبی می‌باشد، که تیزها در فواصل ۲۰ سانتی‌متری در کنار یکدیگر مستقر گردیده‌اند.


موزه خراطی اهواز

این موزه، اولین موزه تخصصی ایران است که ثبت جهانی یونسکو شده است. موزه خراطی همانطور که از نامش پیداست در مورد صنایع چوبی است. در این موزه بیش از ۴۰۰ اثر از آثار استاد خراطی، آقای عبدالرحیم فروتن ، جمع آوری شده است.

 

منبع: الی گشت

آگهی های مرتبط
3,550,000 تومان
2,950,000 تومان
3,150,000 تومان
تماس بگیرید
تماس بگیرید