معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی ایران ایر

یکی از ایرلاین های بسیار معروف و خوش اعتبار کشورمان هواپیمایی ایران ایر است که از سال ۱۳۵۰ خورشیدی تا به امروز به عنون یکی از اصلی ترین و فعال ترین ایرلاین ها کار خود را ادامه داده است. در این نوشتار به سراغ این ایرلاین می رویم تا آن را به طور کامل به شما معرفی کنیم.
شرکت هواپیمایی ایران ایر از ۵ اسفند سال ۱۳۴۰ کار خود را شروع کرده است البته اگر چه قبل از آن هم در ایران پروازهای بازرگانی در سال ۱۳۲۰ انجام شده بود اما ایران ایر در واقع اولین شرکت هواپیمایی بازرگانی ملی بود. ایران ایر عنوان IRAN AIR را به عنوان یک نام بین المللی برای خود انتخاب کرد و عنوان هواپیمایی ملی ایران به اسم «هما» را برگزید.


لوگوی ایران ایر

یکی از بهترین لوگوها و نشانه ایی که تا حالا برای یک هواپیمایی طراحی شده است، نشان «مرغ هما» است که کار طراحی آن را فرد جوانی به نام ادوارد زهرابیان بر عهده داشته است. این نشانه در سال ۱۳۴۱ توسط این شخص طراحی شد و هنوز هم که هنوز است یکی از برترین برندهای بین المللی است. مرغ هما در واقع پرنده ای افسانه ای در تخت جمشید باستانی با شکل و شمایلی از سر عقاب، گوش گاو و یال اسب است که این طرح هم برگرفته از همان است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این طرح چطور انتخاب شد، در واقع در سال ۱۳۴۰، مسابقه ای در روزنامه ی کیهان و اطلاعات گذاشته شد که بر طبق آن افراد برای نشان تجاری هما، طرح های خود را می تواسنتند ارائه دهند که از میان خیل این طرح ها، طرح پرنده هما برنده شد.
شرکت هواپیمایی ملی ایران که به طور اختصار به آن هما گفته می شود، از ترکیب دو شرکت هواپیمایی دیگر به نام ایرانین ایرویز و پرشین ایرویز تشکیل شده است.

 


اولین پرواز هواپیمایی ایران ایر
اولین پرواز این هواپیمایی در تاریخ ۱۳۴۴ و با یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ انجام شد که این هواپیما مسیر تهران- بیروت را طی کرد. شرکت هواپیمایی ایران ایر خیلی زود توانست رشد کند به طوریکه در دهه ی ۷۰ میلادی تبدیل به یکی از موفق ترین شرکت های هوایی در جهان شد. این هواپیمایی پروازهای بسیاری به شهرهای مختلف اروپا داشت به طوریکه تعداد پروازهای هفتگی آن به شهری مثل لندن از ۳۰ عدد هم بیشتر بود.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، هواپیمایی ایران ایر فعالیت خود را با نام اصلی «هواپیمایی جمهوری اسامی ایران» و نام اختصاری هما ادامه داد. به خاطر تحریم های بین المللی، این هواپیمایی تعدادی از نیروهای خارجی متخصصش را از دست داد اما خیلی زود به کمک نیروهای بومی و پر توان و تحصیل کرده، کار خود را قدرتمند تر از قبل ادامه داد. حتی بعضی از دانش ها مانند تعمیرات هواپیما که زمانی فقط افراد متخصص خارجی بلد بودند را به یک دانش بومی تبدیل کرد.

 


کلاس های پروازی هواپیمایی ایران ایر
کلاس های پروازی این ایرلاین به ۲ گروه اصلی هما کلاس و اکونومی تقسیم می شود که از نظر خدمات و شرایط با هم متفاوتند. مسافرانی که کلاس هما را برای پروازهای خود انتخاب می کنند، خدمات ویژه ای مانند خدمات بیزینس کلاس ایرلاین های دیگر دریافت می کنند.

 

آگهی های مرتبط
تماس بگیرید
5,500,000 تومان
مراجعه به سایت