مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس و تندر 90

مقایسه برلیانس H230 با خودروهای هم سطح خود

برلیانس H230 یک خودروی سدان است که مدت زیادی نیست وارد بازار ایران شده و جزو خودروهای پرطرفدار است. این وضعیت در حالی است که برلیانس رقیبان زیادی در بازار ایران از همان بدو ورود خود داشت. در این مقاله به بررسی دو رقیب تندر 90 و پژو پارس با این خودروی محبوب می پردازیم.
برلیانس H230 رقابت تنگاتنگی را به محض ورود به کشور تجربه کرد؛ زیرا خودروهای سدان زیادی در این محدوده ی قیمتی وجود داشتند که اکثر آن ها ثبات زیادی هم در بازار ایران داشتند. این خودروها قابل شناخت تر برای مشتری ها بوند از این رو رقابت شدید بود. علاوه بر این خودروهای چنین هم بدنام بودند و همین امر باعث بدتر شدن اوضاع می شد. خودروهایی مانند پژو پارس، سمند، پژو 206، 207 صندوق دار و تندر 90 از این رقیبان بودند. علاوه بر این رقیبان چینی مانند جک J4 نیز در این عرصه حضور داشتند. حال به بررسی برلیانس H230 می پردازیم که ببینیم چه اوضاعی برای رقابت با این خودروها داشته است.


مقایسه برلیانس H230 با رنو تندر 90

در بین تولیدات شرکت رنو، تندر 90 یک محصول اقتصادی است. طراحی ظاهری آن ساده است و کمی کسل کننده به نظر می رسد. این خودرو معضل به روز شدن را مانند دیگر محصولات داخلی دارد. از این رو برلیانس H230 گوی سبقت را از تندر 90 در این بخش می رباید. طراحی داخلی کابین تندر 90 نیز اقتصادی و ساده است؛ اما بهتر است بدانید که طراحی آن در حالی که ساده است اما تناسب خوبی دارد. از سوی دیگر برلیانس دارای طراحی جوان پسند و اسپرت است.
موتور این دو خودرو تفاوت زیادی با هم ندارند و موتور آن ها 1.6 لیتری و 16 سوپاپ با چهار سیلندر است. تندر 90 دارای حداکثر سرعت 170 است که 105 اسب بخار است. مصرف سوخت هر دو اقتصادی است و حدود 6.5 تا 6.8 در هر 100 کیلومتر است.
در گیربکس اختلافاتی بین دو خودرو مشاهده می شود که در تندر 90 هم در مدل های دستی و هم اتوماتیک، نرمی و هماهنگی خوبی دارد و در برلیانس H230 این بخش در انواع اتوماتیک که جعبه دنده کند است ضعیف عمل کرده است.
فرمان هیدرولیکی تندر 90 نرم است ولی فرمان برقی برلیانس H230 بسیار بهتر و جالب تر است. در بخش شتاب خودروی تندر 90 وضعیت آن بهتر از برلیانس است؛ اما در قسمت سیستم تعلیق دو خودرو سطحی خوب دارند و باز برلیانس نسبت به تندر بهتر است.
از نظر قیمت هم می توان گفت برلیانس قیمت مناسب تری دارد و از این نظر توانسته خریداران بیشتری را راضی نگه دارد.

 

این مطلب را هم بخوانید: مقایسه تندر 90 پلاس و پژو 207 صندوق دار
 

مقایسه برلیانس H230 با رنو تندر 90


مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس

با توجه به این که پژو پارس ترکیبی از پژو 405 و 406 است و در 18 سالی که در حال تولید است تغییراتی را در آن شاهد نبودیم، همچنان همان شکل قدیمی خود را دارد و این امر حاکی از طرح سنتی آن دارد. از سوی دیگر برلیانس دارای طراحی بسیار بهتر و امروزی تر است که هر چند ایراداتی در طراحی آن دیده می شود اما حتی اگر به صورت اجزائی این مقایسه انجام نگیرد، به طور کلی هم به راحتی می توان مشاهده کرد که خودرو برلیانس برنده در این رقابت است.
در داخل کابین اما قضیه کمی فرق می کند. در سری آخر پژو پارس، ایران خودرو سعی کرده از رقیبان خود عقب نماند و تغییرات عمده ای را در این بخش به وجود آورده است. این تغییرات اساسی را در بخش هایی مانند کنترل سیستم صوتی و گوشی همراه که بر روی غربیلک فرمان قرار گرفته، طراحی غربیلک و مواردی از این قبیل مشاهده کرد؛ اما در بخش های دیگر کابین همان سبک قدیمی به چشم می خورد و تغییری دیده نمی شود.
از سویی دیگر، برلیانس H230 داخل کابین خود را هم خوب طراحی کرده است و می تواند مورد توجه واقع شود. همچنین امکاناتی که در سری آخر پژو پارس به چشم می خورد را هم در برگرفته است. با این حال کیفیت مواد اولیه در کابین پایین است و یکی از معایب این خودرو است.
ابعاد برلیانس از پارس کوچکتر است ولی با این حال فضای کافی برای سرنشینان وجود دارد. موتورهای متعددی در پژو پارس جای گرفته است اما در سری های آخری این خودرو می توان موتوری 1.6 لیتری را مشاهده کرد که قدرتی معادل 108 اسب بخار تولید می کند. موتور این خودرو دارای گیربکس دستی و اتوماتیک است. برلیانس H230 دارای موتوری 1.5 لیتری است که حداکثر قدرت آن 103 اسب بخار است. برلیانس نیز دارای گیربکس دستی و اتوماتیک است.
همانطور که گفته شد، جعبه دنده ی برلیانس ضعیف است و در مدل اتوماتیک نیز این ضعف نسبت به پژو پارس به چشم می خورد؛ اما در نوع دستی پنج سرعته هر دو در یک سطح قرار دارند.

 

این مطلب را هم بخوانید: تجربه رانندگی با پژو پارس
 

مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس


مصرف سوخت برلیانس 6.3 لیتر است که در مقایسه با رقیب ایرانی خود که دارای مصرف انرژی 8.5 لیتر در هر صد کیلومتر است اقتصادی تر و برای راننده مناسب تر است. اگر بخواهیم از نظر امنیت این دو خودرو را مقایسه کنیم، باز هم برلیانس بهتر از پارس ظاهر شده است.
این اتومبیل چینی دارای قیمت مناسب تری نسبت به پژو پارس است که همین امر سبب شده تا مشتریان زیادی را به خود اختصاص دهد.

آگهی های مرتبط