مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4

مقایسه جک J4 با دنا پلاس توربو

دنا پلاس توربو و جک j4 دو خودروی جدید در بازار ایران هستند که تقریباً در یک محدوده ی امتیازی هستند. هر دو تای این خودرو ها در بخش های مختلف تقریباً مشابه اند ولی دنا پلاس توربو موتور قدرتمندتری دارد. در زیر به بررسی این دو خودروی روز می پردازیم.
دنا پلاس توربو و جک j4 جز سدان های جدید در بازار خودرو هستند. این خودروها توسط شرکت های ایران خودرو و کرمان موتور تولید و به بازار عرضه شدند. در این مقاله سعی شده تا بررسی دنا پلاس توربو و جک j4 را انجام دهیم تا ارزش خرید هر یک را بدانیم.


خودروی جک j4 برای مقایسه ی دنا پلاس توربو و جک j4

این خودرو یک سدان ساب کامپکت و تولید چین است و در سال 2014 به بازار معرفی شد. شرکت کرمان موتور مدتی قبل از آن به عنوان جایگزین جک j5 در خط تولید خود استفاده کرد. البته خودروی جک جی 5 مدت زیادی است که از خط تولید خارج شده و نسبت به j4 کلاس پایین تری دارد. ولی به هر حال j4 جایگزین هم خانواده یا برادر بزرگ تر خود است.
با توجه به این که جک j5 مورد استقبال قرار گرفت و کیفیت خوبی داشت، انتظار داریم جک j4 نیز مورد توجه باشد. البته باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که بازار خودرو در حال حاضر با بازار خودرو در زمان عرضه ی j5 بسیار متفاوت است.

 

این مطلب را هم بخوانید : مقایسه خودرو دنا پلاس با تندر 90 پلاس

 

خودروی جک j4 برای مقایسه ی دنا پلاس توربو و جک j4

 

طراحی خودرو جک j4 و بررسی آن برای مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4

طراحی این خودرو هر چند شباهت هایی با j5 دارد ولی مانند طراحی های جدید صورت گرفته است. در بخش جلویی، چراغ ها و گلگیرها و کاپوت دارای خطوطی شکسته هستند که در بخش جانبی هم امتداد دارد و به بخش چراغ های سمت عقب رسیده است.
در بخش عقبی هم یک سپر حجیم قرار دارد که با بدنه همرنگ است و بر روی گلگیر عقب و سپر هم خطوطی دیده می شود.
ربان مشترکی با بدنه در داخل کابین قابل مشاهده است. یک نمایشگر بسیار کوچک نیز در مراکز داشبورد واقع شده که همراه ورودی های هوا و در کنار کلیدهای کنترلی دیده می شود و به صورت کلی آن ها را قابل قبول کرده است. متریالی که در کابین به کار رفته است، از جنس پلاستیک است و انتظارات یک مشتری مشکل پسند را برآورده نمی کند. البته هنگام بررسی دنا پلاس توربو و جک j4 این نقص در هر دو قابل مشاهده است و این دو خودرو تقریباً عملکرد مشابهی را دارند.

امکانات موجود در جک j4
تجهیزاتی مانند 2 ایربگ، سیستم کنترل فشار برای باد تایرها، ایموبلایزر، سیستم صوتی با 6 بلندگو، کروز کنترل، تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو، روکش چرمی صندلی و سنسور دنده عقب توسط جک j4 در اختیار شما قرار می گیرد.
موتوری که در خودروی جک j4 به کار رفته است، 4 سیلندر است و حجمی معادل 1.5 لیتر دارد. این خودرو می تواند 103 اسب بخار قدرت را در کنار 146 نیوتون متر گشتاور تولید کند. برای انتقال قدرت یک جعبه دنده به صورت اتوماتیک CVT در نظر گرفته شده است که این قدرت را به چرخ های بخش جلویی انتقال می دهد. عملکردی که این سیستم دارد به خوبی قوای محرکه ای که در دنا پلاس توربو به کار رفته است نمی باشد و در مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4 این خودرو در این بخش امتیاز بیشتری کسب می کند.
اگر بخواهیم خودروهای دنا پلاس توربو و جک j4 را با هم مقایسه کنیم، باید بدانیم که هر چند دنا پلاس دارای موتوری قدرتمند تر است ولی دوام و کیفیت موتور آن تضمین آنچنانی ندارد؛ و جک j4 ارزش بیشتری برای خرید دارد.

 

این مطلب را هم بخوانید : مقایسه خودرو رانا با 206 صندوقدار
 

طراحی خودرو جک j4 و بررسی آن برای مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4


بررسی دنا پلاس توربو و مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4

بر پایه ی دنا پلاس تولید شده است که در بخش فنی خود یک سری تغییرات را تجربه کرده است. دنا پلاس محصولی است که بر اساس دنا است و تغییراتی در آن به وجود آمده اما به عنوان یک خودروی جدید به فروش رسیده است. البته تغییراتی که در دنا پلاس نسبت به دنا صورت گرفته است به آپشن ها و ظاهر آن محدود می شود ولی در نسخه ی توربوی آن تفاوت های عمده ای در بخش های فنی خودرو دیده می شود.
علت اصلی این که تولید دنا پلاس شروع شد انتقاداتی بود که به دنا و آپشن های آن وارد شد و ایران خودرو سعی داشت مشتریان خود را راضی نگه دارد.
در حال حاضر دنا سه نسخه ی معمولی، پلاس و پلاس توربو را هم در خط تولید و هم در بازار دارد که در این مقاله به بررسی دنا پلاس توربو می پردازیم.

 

این مطلب را هم بخوانید : مقایسه دنا و برلیانس

 

بررسی دنا پلاس توربو و مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4


طراحی دنا پلاس توربو
برای مقایسه ی دنا پلاس توربو و جک j4 بهتر است این خودرو را نیز بررسی کنیم. دنا پلاس توربو در سایزهای لاستیک و نوشته ای در عقب خودرو تفاوت ظاهری با دنا پلاس ندارد. یک خط ممتد هم در نمای کناری آن دیده می شود که از گلگیرهای جلو تا عقب ادامه دارد و سادگی بدنه را کاهش داده است.
چراغ های در نمای عقب دنا معمولی تفاوت دارند و یک سانروف نیز برای آن در نظر گرفته شده است.
کابین دنا پلاس کمی مدرن است ولی چندان جلب توجه نمی کند. یک نمایشگر در مرکز داشبورد دیده می شود و ورودی های هوای عمودی نیز درکنار آن هستند. بیشتر کابین از جنس پلاستیک است و تزئینات چوبی نیز دارد. عملکرد هر دو خودرو در بخش طراحی داخلی نیز مشابه اند و نمی توان گفت دنا پلاست توربو و جک j4 کدام برنده اند.
امکاناتی مانند 4 ایربگ، ایموبلایزر، سنسور دنده عقب، کروز کنترل، نمایشگر لمسی، سانروف و ایزوفیکس صندلی در این خودرو قرار گرفته است.

 

این مطلب را هم بخوانید : مقایسه خودرو ساینا و سمند
 

طراحی دنا پلاس توربو


مشخصات فنی دنا پلاس توربو
موتور دنا پلاس توربو دارای توان زیادی است و قدرتی معادل 150 اسب بخار را در کنار گشتاور 215 نیوتن متری دارد. یک جعبه دنده 5 سرعته به صورت دستی انتقال این قدرت را انجام می دهد. برای موتور دنا پلاس توربو و جک j4 باید گفت که دنا پلاس توربو موتور قوی تری دارد. همچنین بین دنا پلاس توربو و جک j4 خودروی سریع تر دنا است. موتور توربو کمتر از موتورهای تنفس طبیعی دوام دارد و در دنا پلاس می توان یک سری معایب نیز پیدا کرد.
به طور کلی در مقایسه دنا پلاس توربو و جک j4 می توان گفت جک ارزش خرید بیشتری دارد.

آگهی های مرتبط