نکات مهم برای مراقبت از خودرو در فصل گرما

نکات اساسی در مراقبت از خودرو

مراقبت از خودرو آن هم در این روزها که روزهای گرم سال به حساب می آید یکی از اولین کارهایی است که باید در اولویت قرار دهید و به طور حتم این کار نیازی به داشتن اطلاعات خیلی زیادی نمی خواهد. همین که نسبت به عملکرد خودرو و قطعات آن یک اطلاعات جزئی داشته باشید می توانید کارایی و عملکرد خودرو خودتان را در فصل گرما چند برابر کنید.
مراقبت از خودرو برای تمام اشخاصی که آن را دارند لازم و اجرایی است چرا که گرم شدن بیش از حد قطعات ماشین می تواند خسارات جبران ناپذیری را به آنها وارد کند پس در این طور مواقع پیشگیری بهتر از درمان است و برای مراقبت از ماشین باید دست به دامان اطلاعات خودتان شوید.
در اینجا قصد داریم چند نکته کوتاه در مورد مراقبت از خودرو در فصل گرما را بیان کنیم که با رعایت آنها می توانید بهترین شرایط را برای خودرو خودتان فراهم کنید:

نکته اول: لاستیک های خودتان را روزانه بررسی کنید
مطمئناً زمانی که هوا گرم است شرایط آب و هوایی طوری رقم می خورد که هوای داخل لاستیک ها منبسط می شود و ممکن است لاستیک به طور ناباورانه ای باد کند و این می تواند خطر ترکیدن لاستیک را چند برابر کند. پس تا جایی که می توانید به صورت روزانه باد لاستیک را بررسی و در صورت نیاز آن را کم یا زیاد کنید.


نکته دوم: بررسی کردن سیستم خنک کننده کولر خودرو

اولین موردی که در هنگام شروع فصل گرما به ذهن رانندگان می رسد این است که کولر خودشان را روشن کنند و این امری کاملاً طبیعی است اما قبل از اینکه آن را روشن کنید سعی تمام سیستم کولر را بررسی کنید چرا که زمانی که کولر را روشن می کنید یک مقدار از شتاب و توان ماشین از دست می رود و همین یعنی مصرف سوخت بیشتر.
پس اگر قصدتان مراقبت از خودرو است پس سعی کنید حتماً سرویس هایی که مربوط به کولر خودرو است از شارژ کولر گرفته تا تعویض کردن فیلتر خشک کن، لوله هایی که مایع خنک کننده را به داخل خودرو هدایت می کنند، تسمه کولر و خیلی از موارد دیگر را سرویس کنید.

 

بررسی کردن سیستم خنک کننده کولر خودرو


نکته سوم: وجود ترموستات برای مراقبت از خودرو در گرما الزامی است
ترموستات باعث می شود تا در همان اوایل صبح که هوا به نسبت خنک تر است بعد از اولین استارت و به مرور زمان موتور به دمای نرمال و عادی خودش برسد. اما اگر ترموستات را در فصل گرما از روی خودرو باز کنید ممکن است در دمای ظهر که هوا خیلی گرم است باعث جوش آمدن ماشین شود اما اگر ترموستات روی خودرو باشد بعد از رسیدن به دمای مورد نظر پروانه و پمپ خنک کننده ماشین شروع به کار می کند و دمای موتور کاهش پیدا می کند.


نکته چهارم: مراقبت از خودرو با بررسی تسمه پروانه

یکی از نکاتی که خیلی از افراد حتی آنهایی که سال هاست راننده هستند و به آن توجهی نمی کنند این است که بعد از چند هزار کیلومتر که در حدود 8 الی 10 هزار کیلومتر است باید تسمه پروانه بررسی شود و در صورت نیاز حتماً تعویض شود. این مورد را حتماً در شروع فصول گرم سال برای مراقبت از ماشین بایستی مد نظر داشت.


نکته پنجم: سیستم خنک کننده ماشین را قبل از ریختن ضد یخ بررسی کنید
ضد یخ در اصل همان کار ضد جوش را انجام می دهد و برای مراقبت از خودرو به هنگام شروع فصول گرم سعی کنید قبل از اینکه ضد یخ را داخل رادیاتور بریزید از سالم بودن برخی موارد باید اطمینان کامل پیدا کنید. به طور مثال ترموستات، شیلنگ های انتقال آب، سالم بودن درب رادیاتور، سالم بودن مسیرهای گردش ضد یخ و غیره.
برای مسیرهای گردش آب و ضد یخ می توانید درپوش زیر رادیاتور را باز کنید و با فشار آب از بالا تمام رادیاتور را با آب و صابون بشورید تا عبور و مرور هوا از پره های رادیاتور به راحتی انجام شود. این کار تأثیر خیلی زیادی در خنک کنندگی ماشین دارد.


نکته ششم: به صورت روزانه روغن ماشین را بررسی کنید
شروع فصل گرم باعث سوخت و ساز بیشتر ماشین می شود و این مورد کافیست تا خودرو بیش از حد روغن مصرف کند. پس سعی کنید به صورت روزانه روغن ماشین را بررسی کنید. اگر نیاز باشد حداقل به صورت ماهانه روغن جعبه دنده و دیفرانسیل را نیز بررسی کنید. اگر روغن موتور شرایط خوبی داشته باشد به طور حتم ماشین هم بهترین عملکرد خودش را به نمایش خواهد گذاشت و دمای موتور ماشین در بهترین شرایط خواهد بود.

 

 

چک کردن روغن موتور خودرو


نکته هفتم: جلوگیری از شکسته شدن مخزن شیشه شور
همیشه فصول گرم سال به علت گرم بودن هوا باعث خراب شدن خیلی از وسایل می شود به خصوص اگر این وسایل مربوط به قطعات خودرو باشد. یکی از این قطعات مخزن شیشه شور است. این مخزن در کنار موتور قرار دارد و همیشه باید پر از آب باشد. اگر این مخزن خالی از آب باشد به علت کار کردن موتور آن هم در هوای گرم باعث می شود تا این مخزن خشک و شکننده شود و بعد از مدتی به کلی از هم جدا شود.


نکته هشتم: برای مراقبت از ماشین حتماً به دمای آمپر توجه ویژه داشته باشید
یکی از مواردی که در مراقبت از خودرو خیلی باید رعایت کنید آمپر است. اگر آمپر بیش از اندازه بالا بیاید به طور حتم رادیاتور ماشین جوش می آورد. در این طور مواقع حتماً خودرو را متوقف کنید و در همان حالی که روشن است روی رادیاتور ماشین آب بریزید تا دمای آمپر پایین بیاید. بعد از چند دقیقه مخزن آب خودرو را نگاه کنید و در صورتی  که آب ندارد حتماً داخل آن را آب بریزید.


نکته نهم: حفاظت از بدنه در آفتاب داغ
یکی از دلیل هایی که خیلی از ماشین ها دچار رنگ پریدگی هستند این است که ماشین خودشان را در آفتاب داغ پارک می کنند. این مورد اگر در طولانی مدت انجام شود باعث می شود تا رنگ خودرو از بین برود. حتی المکان آن را در سایه نگه دارید و اگر سایه وجود ندارد حتماً روی ماشین خود چادر بکشید.


نکته دهم: مراقبت از خودرو با تعویض به موقع فیلتر هوا

فیلتر هوا به محض اینکه کثیف شود مصرف سوخت هم افزایش پیدا می کند. برای اینکه این مشکل در فصل گرما به وجود نیاید حتماً فیلتر را هر 20 هزار کیلومتر تعویض کنید اما به شرط آنکه در جاده های خاکی و گلی رانندگی نکنید. اگر اینگونه باشد این تعویض خیلی سریع تر باید انجام شود.

آگهی های مرتبط
245,000 تومان
تماس بگیرید