همه چیز درباره هواپیمایی ماهان

الی گشت: ماهان از پرطرفدارترین ایرلاین های ایران است و مسافران زیادی برای رفت و آمد خود این شرکت هواپیمایی را انتخاب می کنند. شاید دانستن اینکه این شرکت چگونه راه اندازی شد و چطور سال به سال بزرگ تر شد برایتان جالب باشد، پس در ادامه همراه ما باشید تا این ایرلاین معروف ایران را بیشتر بشناسید.
ماهان، شرکت خصوصی هواپیمایی ایران است که در سال ۱۳۷۱ در کرمان تاسیس شد و دفتر مرکزی اش در تهران قرار دارد. این شرکت یکی از معروف ترین ایرلاین های ایران است که روزانه مسافران زیادی را جابجا می کند و دلیل نامگذاری اش به اسم ماهان، شهر ماهان در ۳۵ کیلومتری کرمان است. بیشتر سهامدار این شرکت موسسه خیریه مولی الموحدین است و از نظر تعداد ناوگان هوایی و مشتریان بزرگ ترین شرکت هواپیمایی ایران است به طوری که در حال حاضر حدود ۶۰ فروند هواپیمای مسافربری و باری دارد و هر روز به ۵۲ نقطه مختلف در اروپا، آسیا و خاورمیانه پروازهای مستقیم انجام می دهد. ماهان در سال ۱۳۷۱ با داشتن فقط دو هواپیمای مسافربری تاسیس شد و یک سال بعد فعالیت خود را با پرواز کرمان – تهران شروع کرد، و در اواخر سال ۱۳۷۲ بود که با پرواز تهران – دبی پروازهای بین المللی خود را هم آغاز کرد.
این شرکت در سال ۱۳۷۸ اولین هواپیمای ایرباس ایر ۳۰۰ را خرید و در سال ۱۳۷۹ به عضویت انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی درآمد. ماهان در سال ۱۳۸۰ با خرید هواپیمای ایرباس ای ۳۱۰ توانست توان ناوگان خودش را بسیار بالا ببرد و پروازهای دوربرد به خاور دور انجام دهد. در سال ۱۳۸۱ چند مسیر جدید مثل پرواز به دهلی، دوسلدورف آلمان را هم به مقاصد قبلی خود اضافه کرد و موفق شد در سال ۱۳۸۳ دومین مسیر اروپایی خود به سمت بیرمنگام انگلیس را هم راه اندازی کند. در سال ۱۳۸۴ با خرید ۴ فروند هواپیمای ایرباس ای ۳۲۰ تنها شرکت هواپیماهای مدرن در ایران شد . این شرکت در ادامه فعالیت های رو به رشدش در سال ۱۳۸۵ مقاصد منچستر و لاهور را هم به لیست پروازهای خود اضافه کرد. درسال ۱۳۸۶ فرصتی دست داد تا این شرکت سه فروند هواپیمای مدرن بوئینگ ۴۰۰-۷۴۷ را هم به ناوگان خود بیاورد و دو بار در روز به سمت دبی و روزانه هم به سمت بانکوک پرواز داشته باشد.
در سال ۱۳۸۹ بود که خبر رسید این شرکت از این به بعد پرواز مستقیم به آلماتی قراقستان را هم انجام می دهد و در سال ۱۳۹۰ پرواز مسقیم از تهران به شانگهای و از اصفهان به استانبول هم انجام شد و تا به امروز هم مقاصد و ناوگان بیشتری را به سیستم خود اضافه کرده است. طبق آمار سال ۱۳۹۴، در این سال بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر با هواپیماهای ماهان سفر کردند که ۲ میلیون و چهارصد هزارنفر از آن ها سفر بین المللی داشته اند. این شرکت در حال حاضر حدود ۵۴ مقصد بین المللی دارد و یکی از ایمن ترین خطوط هوایی به شمار می آید.

آگهی های مرتبط
تماس بگیرید
مراجعه به سایت