پوشش نانو سرامیک خودرو چه مزایایی دارد؟

پوشش نانو سرامیکی خودرو چیست؟

پوشش نانو سرامیک یک ترکیب پلیمری جدید است که برای خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش می تواند باعث شود تا بدنه خودرو مقاومت بیشتری داشته باشد و از ایجاد خط و خش و آلودگی زیاد بر روی آن جلوگیری می کند. در زیر مزایا و معایب این پوشش را بررسی می کنیم.
بدنه خودروها برای خودروسازان و رانندگان اهمیت ویژه ای دارد. در سالهای اخیر در زمینه صنعت خودروسازی پیشرفت های زیادی دیده شده است که شامل پولیش، شوینده های تخصصی، واکس و مواد رفع خط و خش بدنه خودرو و ... است که وارد بازار شده اند. این محصولات به خوبی مورد توجه عموم مردم واقع شده اند.
در دهه گذشته فناوری نانو نیز پا به عرصه وجود گذاشتند و در صنایع خودروسازی هم لایه های محافظتی به نام پوشش نانو سرامیکی را برای بدنه خودرو و مقاومت آن در برابر خط و خش ها و لکه های شیمیایی تولید کردند.
این نوع پوشش نانو سرامیکی اولین بار در شکرت های تیونینگ برای خودروهای لوکس و گران قیمت استفاده شدند و بعد از مدتی با پیشرفت فناوری به بازارهای عمومی نیز وارد شدند.

 

پوشش نانو سرامیکی چگونه است؟

این پوشش از پلیمری مایع ساخته شده است که عملکردی مانند یک کاور دارد و بر روی بدنه خودرو کشیده شده و با رنگ آن پیوند برقرار می کند. از این رو لایه ای هیدروفوبیک و آبگریز ایجاد می کند. برای این که مواد فوق با رنگ خودرو ترکیب شوند از مواد بی رنگ و نسبتاً مات با پایه سرامیکی ترکیب می شوند و ایجاد پوشش نانو سرامیک می کنند. این لایه سه بعدی روی بدنه خودرو قرار می گیرد که باعث براق شدن بدنه خودرو، جلوگیری از خط و خش، جلوگیری از خوردگی شیمیایی و ممانعت از آفتاب سوختگی می کند.


تأثیر پوشش نانو سرامیکی بر روی بدنه خودرو

به صورت خلاصه وار می توان گفت که این پوشش لایه ای محافظ است که بر روی بدنه خودرو قرار می گیرد و رنگ بدنه را شفاف و نو می سازد. علاوه بر این نگهداری و تمیز کردن خودرو را بسیار راحت تر می سازد.
این پوشش دارای محافظ uv است که رنگ بدنه را در برابر آسیب اشعه خورشید و اکسید شدن محافظت می کند. علاوه بر این اگر موادی اسیدی و شیمیایی بر روی بدنه خودرو ریخته شود از آسیب رساندن به رنگ بدنه جلوگیری می شود.

 

 پوشش نانو سرامیکی خودرو


معایب استفاده از پوشش نانو سرامیکی

در برخی مواقع پوشش های سرامیکی بسیار اغراق کننده از آن ها صحبت می شود. ولی باید در نظر داشته باشید که این پوشش نمی تواند آن گونه هم که می گویند تضمینی باشد برای خط و خش های ناشی از برخورد سنگ ریزه و ...
همچنین استفاده از پوشش نانو سرامیکی دلیل بر بی نیازی از نشستن خودرو نیست و باید بدنه را تمیز کرد.
قطرات آب دارای موادی هستند که پس از خشک شدن ایجاد لک بر روی بدنه خودرو می کنند. این پوشش ها هم این قاعده را در خود دارند و ریختن آن می تواند لک بر روی آن ها ایجاد کند.
نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نکات منفی که ذکر شدند در پوشش های نانو سرامیک تقلبی بیشتر خود را نشان می دهند و اگر به صورت مداوم از پوشش نانو سرامیک غیر اصل استفاده شود علاوه بر این که مزیتی ندارد، موجب می شود تا رنگ اصلی بدنه هم دچار آسیب شود. پس باید دقت لازم را در خرید آن ها داشته باشید.

آگهی های مرتبط
تماس بگیرید